Niepłodność u mężczyzn

Coraz więcej mężczyzn ma problemy z poczęciem potomstwa. Problem ten jest już przez WHO uważany za chorobę społeczną. Tym bardziej ucieszy Cię wiadomość, że możesz z niepłodnością walczyć – naturalnie i skutecznie.

W tym tekście będziemy pisać o niepłodności – nie bezpłodności. To ważne rozróżnienie, bo choć w języku potocznym oba te zwroty stosowane są wymiennie, niepłodność to coś innego, niż bezpłodność! Bezpłodność oznacza trwałą niemożność spłodzenia potomstwa. Nie można jej wyleczyć, medycyna nie zna na nią sposobu, więc biologiczne rodzicielstwo jest niemożliwe. Jedynym sposobem na rodzicielstwo jest adopcja albo skorzystanie z metod zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) – pod warunkiem, że mężczyzna w ogóle produkuje plemniki i że mają one choć minimalny potencjał zapłodnienia.

Niepłonność u mężczyzn – objawy

Niepłodność, dla odmiany, jest stanem odwracalnym. Istnieje pewna przyczyna, dla której, mimo współżycia, zdrowa i płodna partnerka mężczyzny nie zachodzi w ciążę. Przyczynę tę można zdiagnozować i usunąć, a przynajmniej podjąć próbę jej usunięcia.

Generalnie, o niepłodności u mężczyzn mówi się, gdy mężczyzna ze swoją partnerką współżyje regularnie i bez jakiegokolwiek zabezpieczenia (3-4 razy w tygodniu) przez co najmniej 12 miesięcy, ale do zapłodnienia nie dochodzi.

Niepłodność u mężczyzn w liczbach

Nic dziwnego, że WHO uznało kwestię niepłodności za problem społeczny – bo aż jedna czwarta europejskich par nie może zajść w ciążę mimo 12 miesięcy prób. Tylko 15 proc. tych par szuka pomocy medycznej, a 5 proc. pozostaje bezdzietnymi, mimo że pragną potomstwa.

Czasem niemożność zajścia w ciążę jest spowodowana problemami kobiety (40 proc. przypadków), czasem mężczyzny (kolejne 40 proc. przypadków), a czasem wina jest obopólna (20 proc. przypadków).

Niepłodność u mężczyzn – do jakiego lekarza należy się udać?

Kiedy kobieta podejrzewa się o niepłodność, idzie do ginekologa. Kobietom jest tu o tyle prościej, że leczyć je będzie specjalista, który opiekuje się ich zdrowiem intymnym na co dzień. Gdy o niepłodność podejrzewa się mężczyzna, często nie wie, gdzie szukać pomocy. Podpowiadamy: problemem męskiej niepłodności zajmuje się lekarz androlog. To ten specjalista zajmuje się diagnozą niepłodności i prowadzi odpowiednie leczenie (czasem farmakologiczne, czasem chirurgiczne).

Najczęstsze przyczyny niepłodności u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn może mieć różne podłoże. Niekorzystny wpływ na zdolności rozrodcze mają takie codzienne czynniki, jak nieprawidłowa dieta, otyłość, palenie papierosów, siedzący tryb życia, czynniki środowiskowe (zatrucie środowiska), długotrwały stres (odbijający się m.in. na problemach z erekcją, ale też na fizycznym funkcjonowaniu organizmu, np. równowadze hormonalnej). Przyczyną niepłodności u mężczyzn mogą też być kwestie zdrowotne: zaburzenia hormonalne, nowotwory i komplikacje po ich leczeniu (radioterapia); stosowanie leków immunosupresyjnych, przeciwpadaczkowych czy androgenów; niektóre choroby (np. wątroby, tarczycy czy nerek); urazy, guzy, konsekwencje zabiegów chirurgicznych (np. w postaci zrostów), choroby lub stany zapalne jąder i innych narządów, wchodzących w skład męskiego układu rozrodczego, żylaki okolic moszny (varikocele).

Co ciekawe, lekarze w 2001r na podstawie badań stwierdzili, że na płodność mężczyzny wpływ mają również takie czynniki, jak… pierwsze 4 miesiące życia płodowego (chodzi o wpływ podwyższonego poziomu estrogenów we krwi matki w okresie, kiedy u męskiego płodu rozwijają się narządy płciowe)*.

Powyższe uwarunkowania i choroby, na różne sposoby, prowadzą do zaburzeń funkcjonowania plemników. Zaburzenia te można pogrupować następująco:

 • nieprawidłowa produkcja plemników
 • nieprawidłowa funkcja plemników
 • nieprawidłowy transport plemników

Najczęściej spotykane problemy z nasieniem

w ejakulacie jest mało plemnikówoligozoospermia
w ejakulacie jest bardzo mało plemników (pojedyncze)kryptozoospermia
w ejakulacie nie ma żadnych plemników (brak plemników)azoospermia
obniżona ruchliwość plemnikówasthenozoospermia
nieprawidłowa budowa plemnikówteratozoospermia
w ejakulacie są wyłącznie niezdolne do życia plemnikinecrozoospermia

Produkcja plemników – męski cykl

Aby zrozumieć męską płodność, trzeba zrozumieć męski system rozrodczy. Jądra funkcjonalnie przynależą do dwóch układów:

 • rozrodczego (gonady) – produkują plemniki
 • endokrynnego (gruczoły dokrewne) – produkują męskie hormony płciowe (produkują 90 proc. androgenów, m.in. testosteron, pozostałe 10 proc. produkują nadnercza).

Obie funkcje jąder, spermotwórcza i endokrynna, są kontrolowane przez hormony produkowane przez przysadkę. Proces spermotwórczy rozpoczyna się w okresie dojrzewania i trwa do późnego wieku. Powstawanie plemników jest kontrolowane przez oś hormonalną śródmózgowie-przysadka-jądra.

Plemniki produkowane są w 3 miesięcznym cyklu (dokładniej 88 dni). Wytwarzane są w kanalikach nasiennych jąder (proces ten trwa 74 dni). Następnie plemniki dojrzewają w najądrzu (przez 14 dni), skąd (podczas wytrysku) trafiają do nasieniowodu, a następnie są „uzupełniane” wydzielinami pęcherzyków nasiennych i prostaty (które stanowią 90 proc. ejakulatu). Następnie plemniki wędrują na zewnątrz przez cewkę moczową, wcześniej odświeżoną wydzieliną gruczołów opuszkowo – cewkowch.

Zdrowe plemniki lubią, gdy jest chłodniej!

Produkcja plemników przebiega w trochę niższej temperaturze (ok 36 stopni Celsjusza), niż ta panująca wewnątrz ciała. Dlatego jądra są położone poza jego obrębem, zawieszone w worku mosznowym na powrózku nasiennym. Mają też swój naturalny mechanizm termoregulacyjny: w skład powrózka nasiennego wchodzi mięsień dźwigacz jądra, który kurcząc się przywodzi jądra do ciała, kiedy jest im za zimno. A kiedy jest za ciepło, rozkurcza się i jądra od ciała odwodzi. Kurczy się też odruchowo w sytuacji stresowej (jądra zostają podciągnięte ku ciału w celu ich ochrony podczas walki – zadbała o to ewolucja!) oraz podczas orgazmu.

Badanie parametrów nasienia – normy

Dla możliwości reprodukcyjnych mężczyzny istotna jest jakość spermy. Aby móc obiektywnie określić tę jakość, ocenia się pewne jej parametry, przykładając do nich normy. Normy te się zmieniają – i zmiany te obrazują coraz gorszą ogólną jakość nasienia. Śledząc parametry oceny jakości nasienia, stosowane przez WHO, możesz te zmiany prześledzić. Spójrz na poniższą tabelkę, przedstawiającą obowiązujące obecnie dane ( WHO 2010) i dane wcześniejsze (WHO 1999).

 WHO 1999WHO 2010
Objętość ejakulatu≥ 2ml≥ 1.5 ml
Koncentracja plemników (liczba plemników w 1 ml nasienia)≥ 20 mln/ml≥ 15 mln/ml
Całkowita liczba plemników w ejakulacie≥ 40≥ 39 mln
Ruchliwość plemników – ruch postępowy≥ 50 %≥ 32 %
Ruchliwość plemników-ruch w miejscu (nieruchome)<50 %<60 %
Morfologia plemników (% prawidłowych form)≥ 30%≥ 4%
Żywotność (% plemników żywych)≥ 50%≥ 58%

Jak widzisz, wartości referencyjne parametrów nasienia znacznie się obniżyły. W dłuższej obserwacji wygląda to jeszcze smutniej, np. na przestrzeni 40 lat, od 1973 do 2010 roku, całkowita oczekiwana liczba plemników w ejakulacie zmniejszyła się aż o połowę.

Uwaga: te wartości referencyjne, w pewnym sensie, określają szanse mężczyzny na poczęcie dziecka. Ale nie są wyrocznią! Panowie, których nasiennie jest poniżej tej normy też potrafią zapłodnić swoją partnerkę.

Niepłodność u mężczyzn – leczenie

Terapia niepłodności męskiej zależy od przyczyny, powodującej problemy z płodnością. Często stosowaną metodą jest farmakoterapia, obejmująca m.in. leczenie hormonalne, mające pobudzić jądra do produkcji plemników. Czasem konieczny jest zabieg chirurgiczny, np. jeśli przyczyną niepłodności są żylaki powrózka nasiennego albo niedrożność nasieniowodów czy najądrza.

Nowa metoda leczenia niepłodności u mężczyzn

Na szczęście, możliwości leczenia nie kończą się za zażywaniu hormonów i operacji. Mamy dla Was, drodzy panowie, dobre wieści: do Polski dotarła niedawno Metoda KRISTON®, specjalna gimnastyka intymna, pomagająca w walce o prawidłowe parametry nasienia. Jest to metoda sprawdzona klinicznie i o udowodnionej skuteczności! Jest do tego nieinwazyjna, nie wymaga dużego wysiłku i opanować może ją dosłownie każdy – dzięki specjalnie opracowanemu algorytmowi nauczania, prowadzącemu ćwiczących „za rękę” przez cały proces. Nie koliduje też z innymi terapiami, możesz śmiało z niej korzystać nawet jeśli aktualnie się leczysz inna metodą. Co więcej, dzięki gimnastyce intymnej możesz aktywnie wspierać wybrany wcześniej proces leczenia!

Metoda KRISTON® i niepłodność u mężczyzn

Metoda KRISTON® zalecana jest walczącym o męskie zdrowie panom jako metoda profilaktyki i rehabilitacji. Proces rehabilitacyjny przeprowadzasz sam, ćwicząc w domu – jednak wcześniej musisz odbyć 12-godzinne warsztaty, na których nauczysz się, jak to robić właściwie i skutecznie.

Efekty gimnastyki intymnej odczujesz już po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń. Pamiętaj jednak, że aby uzyskać poprawę jakości parametrów nasienia, potrzebujesz dodatkowo 3 miesięcy – ze względu na cykliczny charakter spermatogenezy. Ale efekty są warte i ćwiczenia, i czekania.

Ćwicz i regeneruj!

Dlaczego Metoda KRISTON® pomaga na niepłodność u mężczyzn?

W okolicy męskiego krocza znajduje się sporo mięśni (tzw. to mięśnie intymne lub, inaczej, mięśnie dna miednicy). A że mięśnie te są mięśniami poprzecznie prążkowanymi, można je świadomie ćwiczyć! Wykonując nimi umiejętną gimnastykę, skutecznie pobudzasz krążenie w całej okolicy, dzięki czemu poprawiasz funkcje narządów miednicy mniejszej i stymulujesz ich regenerację. Choć ćwiczysz ”tylko” mięśnie poprzecznie prążkowane, dzięki ogólnej poprawie ukrwienia poprawiasz równocześnie kondycję położonych w tej okolicy mięśni gładkich (nasieniowody, cewka czy żyły to też struktury mięśniowe, choć należą do mięśni gładkich). Gimnastyka intymna korzystnie wpływa na strukturę i działanie WSZYSTKICH okolicznych tkanek.

Im dłużej ćwiczysz, tym lepsze będą efekty. Nie tylko dlatego, że nabierasz wprawy. Także dlatego, że każdy mięsień poprzecznie prążkowany wskutek treningu rozwija się i wzmacnia – a im silniejsze mięśnie, im większa ich masa, tym lepsze rezultaty treningu w postaci poprawy ukrwienia – ale nie tylko, bo:

 • poprawi się jakość nasienia
 • poprawi się jakość współżycia
 • poprawi się kąt wzwodu penisa
 • wzrośnie satysfakcja partnerki (dodatkowy super bonus)
 • wzmożeniu ulegnie produkcja testosteronu
 • będziesz mieć lepszą kontrolę nad wytryskiem
 • zniwelujesz żylaki woreczka mosznowego (varikocele)
 • podniesie się Twoje poczucie własnej wartości. Według badan dra Róberta Zánthó na Uniwersytecie w Szegedzie, 100% mężczyzn zauważa poprawę poczucia własnej wartości; uczestnicy warsztatów uczą się, jak należycie dbać o męskie zdrowie intymne – a to dodaje im skrzydeł (na dole też!).

Jest jednak pewien warunek: by móc wykonywać gimnastykę KRISTON®, sprawne muszą być połączenia nerwowe. Jeśli połączenia nerwowe uległy uszkodzeniu wskutek urazów czy operacji lub cierpisz na jakieś wady genetyczne, też warto nauczyć się gimnastyki i na pewno zauważysz poprawę –ale nie zawsze jest to poprawa pełna.

Metoda KRISTON® to dobry wybór!

Jest to metoda:

 • kompleksowa – warsztaty oparte na 3 filarach: gimnastyka intymna, nauka prawidłowych prozdrowotnych nawyków, nauka radzenia sobie z sytuacjami stresowymi
 • unikalna – specjalny algorytm nauczania prowadzi kursantów kroczek po kroczku (albo inaczej z „mięśnia na mięsień”) od uświadamiania mięśni dna miednicy po poznanie ok. 300 ćwiczeń, dzięki którym odświeżają się połączenia nerwowe, pobudzane jest odczuwanie i usprawniana motoryka
 • sprawdzona – jej skuteczność potwierdzona jest badaniami klinicznymi oraz zadowoleniem mnóstwa klientów, którzy ją stosują.

Wystarczy 12 godzin edukacyjnych by nauczyć się tej metody. Warsztaty dają nie tylko sporą dawkę wiedzy, ale też pozwalają wypracować umiejętności. Na warsztatach dostaniesz dwa zestawy ćwiczeń do samodzielnego wykonywania Gimnastyki KRISTON® w domu. Otrzymasz też nagranie dźwiękowe, pomocne przy samodzielnym wdrażaniu uzyskanych na warsztatach umiejętności.

Więcej informacji: warsztaty Metody KRISTON dla Panów

*wykłady lekarz med. dr Zsolta Kopa – androlog urolog docent Kliniki Urologicznej Uniwersytetu Medycznego Semmelweissa w Budapeszcie, członek Europejskiego Stowarzyszenia Urologicznego (EAU) Sekcja ds. Rozwoju Wytycznych Niepłodności u Mężczyzn.  http://kopaandro.hu/