Zaburzenia miesiączkowania – jak pożegnać problem?

Kobiecość może być darem, ale i źródłem bólu. Doskonale wiedzą o tym kobiety, które cierpią z powodu zaburzeń miesiączkowania.

To tylko miesiączka – powiesz. Zaczęła się, to się skończy. Nie ma co dramatyzować, pocierpię kilka dni i wrócę do normalnego życia. Na ból weźmiesz tabletkę. Na napięcie przed okresem wypijesz herbatkę z melisy, zbijesz parę kubków, pokłócisz się z partnerem. I temat uważasz za zamknięty. Ale czy na pewno?

Zaburzenia miesiączkowania to problem powszechny

Problemów, związanych z menstruacją, doświadcza większość kobiet. Niektóre tylko na pewnym etapie życia, inne – właściwie odkąd pamiętają.

Do najczęściej spotykanych zaburzeń miesiączkowania należą:

Bolesne miesiączki

Czasem bywają tak bolesne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Źródłem bólu są zazwyczaj silne skurcze macicy. Powodów bolesnego miesiączkowania może być wiele, poczynając od zaburzeń hormonalnych, przez mięśniaki macicy, choroby zapalne i infekcje w obrębie miednicy mniejszej, po niektóre choroby, takie jak polipy macicy czy endometrioza. Boleśniejsze są też miesiączki u kobiet z nadwagą, palących papierosy i pijących alkohol. Ból koncentruje się w podbrzuszu, ale może też promieniować do pleców i ud. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, wzdęcia, czasem biegunki, nierzadko bóle głowy. Znękana miesiączką kobieta jest osłabiona i zmęczona.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Najczęściej pojawiający się kilka dni przed menstruacją i tylko „trochę” psujący nastrój. Ale bywa i tak, że zaczyna dokuczać nawet dwa tygodnie przed okresem, wywołując problemy emocjonalne, prowadzące do konfliktów z otoczeniem. Niemalże połowa kobiet doświadcza objawów napięcia przedmiesiączkowego. Naukowcy wyliczyli prawie 100 objawów, jakimi może się charakteryzować PMS! Do najczęstszych należą: ogólna drażliwość, łatwość wpadania w gniew, płaczliwość, bezsenność, zaburzenia libido (brak apetytu na seks), lęki, ogólne obniżenie nastroju, smutek. To emocje. Ale są i objawy z ciała: bóle głowy, zatrzymywanie płynów i obrzęki, wzdęcia i biegunki, pojawianie się wyprysków na skórze, bóle głowy, gorsza odporność i łapanie infekcji, uderzenia gorąca, zawroty głowy, bolesność i tkliwość piersi, a nawet gorszy wzrok.

Nieregularne miesiączki

To zaburzenie może mocno komplikować życie (zwłaszcza, gdy miesiączki są bardzo obfite lub bardzo bolesne), bo nigdy nie wiadomo, kiedy się miesiączki spodziewać. Raz pojawia się po 21 dniach, innym razem po 35 dniach, kolidując z zaplanowaną aktywnością i zmuszając do odwoływania planów.

Za krótkie cykle

Cykl miesięczny (od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed kolejną miesiączką) powinien wynosić od 21 do 32 dni. Jeśli cykl ma mniej, niż 21 dni, uznaje się go za zbyt krótki. I nie chodzi tylko o to, że miesiączki są wtedy częste, grożąc np. dużą utratą krwi (choć to też może być problem). Chodzi raczej o to, że zbyt krótkie cykle zawsze są efektem głębszych zaburzeń. W prawidłowy przebieg miesięcznego cyklu zaangażowanych jest sporo różnych hormonów – od estrogenu i progesteronu, po gonadotropinę (jej uwalnianiem zawiaduje podwzgórze), hormon luteinizujący, hormon folikulotropowy (ich zadaniem jest stymulowanie jajników), hormony nadnerczy, hormony tarczycy… Zaburzenia w produkcji któregokolwiek z tej armii hormonów wywołują zaburzenia w długości cyklu miesięcznego – stąd zaburzenia w długości cyklu są zawsze świadectwem zaburzeń hormonalnych.

Zbyt długie cykle

O zbyt długim cyklu mówimy wtedy, kiedy cykl miesięczny trwa ponad 32 dni. I tutaj sytuacja jest analogiczna do cykli zbyt krótkich: patologia w długości cyklu zawsze świadczy o tym, że coś się w organizmie dzieje na poziomie hormonalnym i że trzeba się temu przyjrzeć.

zaburzenia miesiączkowania - kobieta o zagubionym wyrazie twarzy trzyma w ręku kalendarz a drugą rozkłada bezradnie

Brak menstruacji

Brak miesiączki jest normalny przed pokwitaniem, w trakcie ciąży i intensywnego karmienia piersią oraz po klimakterium. Poza tymi okresami, regularne miesiączkowanie jest świadectwem zdrowia kobiety, a brak miesiączki – oznaką problemów. Generalnie, za nieprawidłowy uważa się stan, w którym kolejna miesiączka się nie pojawia przez co najmniej 90 dni od poprzedniej, albo gdy pierwsza miesiączka nie pojawia się do 15 roku życia. Przyczyny braku miesiączki mogą być różne i obejmują nadczynność tarczycy, torbiele jajników, zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja), choroby zapalne miednicy mniejszej, przedwczesne wypadanie funkcji jajników (zwane też przedwczesną menopauzą).

Krwawienie między miesiączkami

Czasem, dokładnie w połowie cyklu, kobiety odrobinę plamią. To nie musi być objawem problemów – tak czasem manifestuje się owulacja. Ale plamienie jest nieznaczne (śluz intymny bywa trochę podbarwiony krwią) i występuje w okolicy 13 – 14 dnia cyklu. Każde inne krwawienie czy plamienie między miesiączkami powinno być jak najszybciej skonsultowane z ginekologiem! Może bowiem świadczyć o problemach hormonalnych, stanach zapalnych w obrębie narządów płciowych, infekcjach (np. chlamydią) czy nawet raku szyjki macicy.

Obfite, przedłużające się miesiączki

Co piąta kobieta zmaga się z tym problemem. Czasem miesiączki bywają tak obfite, że kobiety boją się wyjść z domu, by nie najeść się wstydu, kiedy dosłownie zaleje je krew. Ale wstyd to nie jedyny problem. Bardzo obfite miesiączki są najczęstszą przyczyną anemii u kobiet w wieku rozrodczym. Utrata krwi bywa tak duża, że organizm nie nadąża z jej produkcją. Co może być przyczyną bardzo obfitych miesiączek? Wiele problemów – od zaburzeń hormonalnych, przez mięśniaki macicy i infekcje intymne, po zaburzenia w pracy tarczycy, choroby wątroby lub nerek, problemy z krzepliwością krwi czy nawet białaczki.

Zbyt skąpe krwawienie

Wiele kobiet wita je z radością, widząc to zaburzenie miesiączkowania jako objaw wygodny i oszczędzający. Ale, jeśli nie masz założonej wkładki hormonalnej, powodującej cieńczenie wyściółki macicy lub nie są to pierwsze trzy lata od początków miesiączkowania, idź do ginekologa, jeśli Twoje miesiączki są lub stały się dziwnie skąpe. Taki stan może świadczyć o policystycznych jajnikach, niedomodze jajników, zaburzeniach hormonalnych, hiperprolaktynemii, niewydolności czynnościowej podwzgórza czy niedoczynności tarczycy. Trzeba się tym zająć.

Zaburzenia miesiączkowania – nie tylko hormony

Każdy z opisanych problemów na swoje przyczyny. Mogą mieć podłoże hormonalne, chorobowe, anatomiczne – ale też mogą wynikać z wpływu środowiska czy ze stylu życia.

Ceniony obecnie i reklamowany przez media styl życia cechuje nadmierna pogoń za wykreowanym przez kulturę wzorem sukcesu. A wzór ów odbiega od rytmu kobiecej natury! Kiedy myślisz o karierze zawodowej, czy widzisz w drodze do niej przerwy na miesiączki, ciąże, macierzyństwo? Jeśli ulegasz presji większości, Twoja wizja kariery ma mocno męskie oblicze – choć jesteś kobietą… Jednak świat wokół Ciebie buduje karierę w męskim stylu; opierając ją o rywalizację, stałe i nieprzerwane dążenie do celu, brak wsłuchiwania się w swoje ciało i niewielką ilość uwagi, poświęcaną zdrowiu.

zaburzenia miesiączkowania pokazane alegorycznie - miednica kobiety ubranej w dżinsy, widać dłoń, trzymającą czerwoną kartkę ze smutnym emotikonem

Dla regeneracji i zdrowia potrzebny jest ruch i stymulacja krążenia

Współczesny styl życia jest z jednej strony bardzo intensywny – bo jest pełny nieodreagowanego stresu i pośpiechu; pochłania mnóstwo energii, domaga się nieprzerwanej uwagi. Ale z drugiej strony jest bardzo statyczny – mamy mniej ruchu, niż ludzkość miała kiedykolwiek przedtem. A jeśli już ruchu zażywamy, jest on mało urozmaicony i ograniczony przez wykonywane obowiązki. Większość osób prowadzi siedzący tryb życia. Siedząc przez wiele godzin dosłownie ugniatamy wszystkie narządy, położone w miednicy mniejszej. Wielogodzinne zamrożenie w bezruchu nie sprzyja płynności krążenia.

Do tego dochodzi codzienny stres, którego wszyscy mamy mnóstwo. Nic więc dziwnego że zaburzenia miesiączkowania stały się powszechne. Kiedy przestałyśmy zwracać uwagę na głos Prakobiety w nas, proszącej o akceptację rytmu jej funkcjonowania?

Nowoczesność nie oszczędza kobiety!

I zdaje się zapominać, że ciało i psychika kobiety są inne, wrażliwsze. Pracodawcy – a często i same kobiety – zapominają, że jest wiele czynników, które mogą wpływać na częstotliwość, regularność i obraz kobiecych miesiączek. Przyznaj sama: czy myślałaś kiedykolwiek nad tym, że pewne zjawiska mogą wywoływać (lub zatrzymywać) miesiączkę? A takich zjawisk jest sporo! Przykładowo, miesiączkę mogą wywoływać:

 • wstrząsy podczas podróży, np. podczas jady rowerem czy motorem na nierównej drodze
 • długa jazda konna
 • ciężka praca fizyczna czy podnoszenie ciężarów
 • spożycie alkoholu w większej ilości (alkohol wpływa na pracę naczyń krwionośnych, rozszerzając je)
 • post (nawet kilkudniowy)
 • silne przeżycia, zarówno negatywne, jak pozytywne
 • zmiana klimatu
 • zmiana strefy czasowej

Czynniki, które mogą powodować zatrzymanie miesiączkowania (nawet na miesiące lub lata):

 • długotrwale fizyczne przeciążenie organizmu, np. ciężką pracą czy sportem wyczynowym
 • długotrwałe niedożywienie i głodówki
 • wielkie zmiany w życiu – zmiana środowiska, rozwód, tragedie rodzinne
 • służba w jednostkach mundurowych.

Profilaktyka poprzez ruch

Są kultury, w których kobieta postrzegana jest inaczej, niż w naszej kulturze. Zwyczaj postrzegania jej przez pryzmat piękna oznacza podkreślenie aspektu duchowego. Postrzeganie jej poprzez pryzmat specyfiki kobiecej fizyczności oznacza przypisanie kobiecie tylko dla niej typowej aktywności, np. w formie tańca.

Przykłady? Weźmy Turczynki: mają swój taniec brzucha, w którym wiele kroków tanecznych jest ukierunkowanych na wzmocnienie mięśni brzucha i mięśni głębokich. Z kolei Hinduski mają swój taniec sakralny, w którym, poprzez skrupulatne ułożenie ciała, stymulują wszystkie mięśnie synergiczne. Japonki z kolei mają swoje – otoczone tajemnicą! – rewitalizujące ćwiczenia.

W naszej kulturze nie ma żadnej tradycji, która tak kierunkowałaby mobilizację mięśni dna miednicy, by w sposób naturalny stymulować regenerację tego obszaru. Kobieta Zachodu, gdy dopadają ją problemy, związane z mięśniami intymnymi i dnem miednicy, ma za to dostęp do fizjoterapii. Dobrze przygotowani specjaliści, w ramach swojej działalności, mogą w wielu problemach jej pomóc. Ale zgłaszamy się do specjalistów dopiero wtedy, kiedy mamy problemy. To, czego , nam brakuje, to narzędzia, które pomagają praktykować profilaktykę i pracować nad tym, by jak najdłużej zachować zdrowie.

Poprawka: takich narzędzi brakowało nam do tej pory. Od niedawna mamy bowiem dostęp do bardzo skutecznego narzędzia! Takiego, które nie tylko wesprze i przyspieszy regenerację po zabiegach czy jakichkolwiek uszkodzeniach, ale też pozwala na skuteczną profilaktykę.

Tym narzędziem jest Metoda KRISTON®

Dostępna w Polsce od niedawna, Metoda KRISTON® to możliwość profilaktyki zdrowotnej i skutecznego wsparcia terapii przy zaburzeniach miesiączkowania. Jeśli masz jakiekolwiek niepokojące objawy, związane z miesiączkowaniem, jak najszybciej zainteresuj się Metodą KRISTON®. Nie czekaj, aż problemy się nasilą! Jeśli w ciągu trzech miesięcy miesiączki nie wróciły do normy, to znaczy, że bez pomocy się nie obejdzie. Metoda KRISTON® może stanowić taką właśnie pomoc, ponieważ dzięki holistycznemu podejściu do zdrowia kobiety pomaga w powrocie do równowagi.

W Metodzie KRISTON® znajdziesz coś dla każdego aspektu kobiecego zdrowia:

 • Dla ciała: szczegółowo opracowana gimnastyka intymna z unikalnym modelem nauczania
 • Dla duszy: wiedza o kobiecości, emocjach i ich wpływie na fizjologię
 • Dla umysłu: wiedza o anatomii oraz dobrych nawykach, sprzyjających utrzymaniu zdrowia

W gimnastyce intymnej Metodą KRISTON®, poprzez przemyślany ruch i odpowiednio dobrane ćwiczenia, poprawiamy krążenie w podbrzuszu – a właściwie w całym brzuchu! Sprawnie działające krążenie wzmacnia struktury tkankowe (tkankę łączną, mięśnie, powięź, ścianki naczyń krwionośnych, tkanki narządów). A jędrna, zdrowa tkanka sprzyja prawidłowym funkcjom fizjologicznym. Właściwe dotlenienie i odżywienie tkanek jest kluczowe dla procesów regeneracji, wzmacniania organizmu i rozwijania wytrzymałości. Do tkanek muszą dotrzeć tlen, składniki budulcowe i hormony.

Trening Metodą KRISTON® charakteryzuje się tym, że jego działanie jest ukierunkowane na obszar miednicy mniejszej, zwłaszcza jej głębokie warstwy. Poprzez odpowiednią gimnastykę można stworzyć optymalne warunki do regeneracji narządów podbrzusza.

Podczas kursu uczymy się dwóch zestawów ćwiczeń

– Pierwszy jest ukierunkowany na rozwój mięśni okrężnych dna miednicy, a więc rozwija mięśnie cewki moczowej, mięśnie przewodu pochwy i mięśnie zwieracza odbytu.

-Drugi angażuje już nie tylko mięśnie dna miednicy, ale też i resztę ciała. Jego celem jest nauka koordynacji zacisku mięśni okrężnych dna miednicy z pracą mięśni zewnętrznych, w różnych pozycjach ciała (czyli wykorzystanie efektu synergii mięśni) i w połączeniu z pracą z oddechem. Ten zestaw jest bardziej ogólny, ale bardzo potężny. Dzięki niemu, oprócz poprawy kondycji mięśni, natychmiast poprawia się krążenie w całej jamie brzusznej!  A lepsze krążenie wpływa ma wzmocnienie struktur tkankowych.

Profilaktyka to podstawa!

Profilaktyka to wyprzedzanie problemów, zapobieganie im. I dzięki Metodzie KRISTON® możesz to dla swojego zdrowia intymnego zrobić niezwykle skutecznie. Jeśli nauczysz się we właściwy sposób rozumieć działanie swojego ciała, wychwycisz problemy zdrowotne zanim się na dobre rozwiną. A kiedy już je wychwycisz, Metoda KRISTON® pomoże Ci prewencyjnie reagować, abyś – stymulując regenerację – zatrzymała narastanie problemów.

więcej o Metodzie KRISTON®Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *