Zapalenie prostaty? Jest coś, co Ci pomoże

Zapalenie prostaty to jedna z najczęstszych męskich chorób. Statystycznie, cierpiał na nie lub będzie cierpieć z jego powodu co drugi mężczyzna. Wiek praktycznie nie gra roli: schorzenie to najczęściej dopada panów między 18 a 50 rokiem życia.

Prostata (zwana też sterczem czy gruczołem krokowym) to niewielki, ale potężny narząd w okolicy męskiego krocza. Niewielki – bo ma średnicę mniej więcej włoskiego orzecha. Potężny – bo spełnia bardzo ważne funkcje; jest też przez organizm traktowany ze specjalną „czułością”.

Prostata to prawdziwa chemiczna fabryka

Zadaniem prostaty jest produkcja wydzieliny, stanowiącej składnik męskiego nasienia. Bardzo ważny składnik! Funkcją wydzieliny prostaty jest bowiem zabezpieczenie metabolizmu plemników. A mówiąc po ludzku: to, co produkuje prostata, zapewnia plemnikom komfort i bezpieczeństwo.

Wydzielina stercza stanowi ok 15 proc. objętości ejakulatu i zawiera niezły koktajl składników: znajdują się w niej fruktoza, aminokwasy, transaminazy, diastaza, fibrynoliza, fosfataza, kwas cytrynowy, a do tego spora dawka cynku przeciwbakteryjne polipeptydy i obronne immunoglobuliny, które produkowane są bezpośrednio w prostacie. Wydzielina ta ma też zasadowy odczyn, dzięki czemu jest w stanie chronić plemniki przed kwasowym środowiskiem, jakie spotka je w kobiecej pochwie.

Zapalenie prostaty – objawy

Kiedy prostatę dopada ostry stan zapalny, objawia się wysoką gorączką, silnym bólem podbrzusza oraz silnym bólem podczas oddawania moczu. Mogą się też pojawiać nudności i wymioty. Chorego boli okolica krocza, może też odczuwać ból w penisie i jądrach. Cierpi na częstomocz i wzmożone uczucie parcia na mocz.

Stan zapalny w sterczu może też przybrać postać przewlekłą. Przewlekły stan zapalny prostaty może przebiegać bez gorączki. Jego objawami są osłabiony strumień moczu, potrzeba częstszego oddawania moczu, potrzeba oddawania moczu w nocy oraz dyskomfort w okolicy krocza, jąder i podbrzusza, czasem także w dolnej części pleców.

Przewlekłe zapalenie prostaty – problem dla lekarzy

Zapalenie prostaty, a zwłaszcza jego przewlekła postać, stanowi spory problem dla lekarzy. Po trosze dlatego, że różne kuracje często okazują się mieć niewielką skuteczność. Po trosze dlatego, że choroba ma często przebieg utajony – chory nie wie, że choruje, a więc nie szuka lekarskiej pomocy. A po trosze dlatego, że choroba ma tendencję do przebiegania w postaci rzutów, tzn. okresy remisji przeplatają się z okresami zaostrzeń – i często nie wiadomo, co te zaostrzenia powoduje.

zapalenie prostaty - rozmowa z lekarzem na temat chorej prostaty, lekarz pokazuje pacjentowi schemat budowy prostaty na monitorze swojego komputera

Zapalenie prostaty – problem dla chorych

Biorąc pod uwagę, że najczęściej na zapalenie prostaty chorują mężczyźni w wieku produkcyjnym, mający rodziny i planujący posiadanie dzieci, zapalenie prostaty staje się problemem społecznym. Zapalenie stercza, zwłaszcza przewlekłe, negatywnie odbija się na funkcjach seksualnych (manifestując się jako zaburzenia wzwodu, przedwczesny lub utrudniony wytrysk czy ogólny brak popędu). Odbija się też na płodności, wywołując podwyższoną lepkość nasienia, nieprawidłową budowę plemników, zmniejszenie liczby plemników oraz pogarszając ich żywotność i ruchliwość. Cierpiącym na zapalenie prostaty mężczyznom trudno jest współżyć, a jeszcze trudniej spłodzić potomstwo – a kiedy się to już uda, zapalenie prostaty zwiększa ryzyko spłodzenia potomstwa obarczonego trisomią 21. Najniebezpieczniejszym jednak powikłaniem zapalenia prostaty jest sepsa (posocznica), będąca bezpośrednim zagrożeniem dla życia chorego.

Zapalenie prostaty – dlaczego stercz choruje

Generalnie, prostata jest dość dobrze zabezpieczona przez zakażeniem z zewnątrz. Bezpieczeństwo zawdzięcza m.in.

  • długiej cewce moczowej, charakterystycznej dla mężczyzn;
  • wysokiemu stężeniu przeciwzapalnego cynku w prostacie (w sterczu jest największe endogenne stężenie cynku w całym organizmie);
  • strumieniowi moczu, który wypłukuje ewentualne niebezpieczne patogeny oraz obecności leukocytów w moczu (a także ejakulacie i wydzielinie stercza);
  • miejscowo produkowanym substancjom przeciwbakteryjnym, np. sterczowemu czynnikowi antybakteryjnemu czy lizozymowi;
  • szybkiej mobilizacji organizmu: kiedy w prostacie zaczyna się rozwijać stan zapalny, bardzo sprawnie organizowana jest produkcja przeciwciał klas IgA, IgG i IgM. Poziom tych przeciwciał jest w prostacie znacznie wyższy, niż w surowicy!

Mimo tych wszystkich zabezpieczeń, zapalenie prostaty jest bardzo częstym schorzeniem – szacuje się, że od 35 proc. do 50 proc. mężczyzn będzie musiało się zmierzyć z tym problemem.

Bardzo długo za wyłączną przyczynę zapalenia prostaty uważano bakterie. Dziś już wiadomo, że przyczyną stanu zapalnego mogą być też wirusy, choroby przenoszone drogą płciową (np. rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej) czy nadużycia seksualne; wyziębienie organizmu i nadużywanie alkoholu także zwiększają ryzyko zachorowania. Zdarzają się też takie przypadki zapalenia prostaty, w których nie da się określić konkretnej przyczyny.

Zapalenie prostaty – leczenie

Ostre zapalenie prostaty leczy się najczęściej antybiotykami -jako że najczęstszą przyczyną stanu zapalnego są bakterie. Dla łagodzenia objawów stosuje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Jeśli w przebiegu zapalenia dojdzie do zatrzymania moczu, choremu trzeba założyć cewnik.

W terapii przewlekłego zapalenia prostaty, kuracja wygląda podobnie – choć lekarz może też przepisać leki, blokujące wpływ testosteronu na stercz.

Oprócz tego zaleca się dużo wypoczywać, pić dużo płynów, unikać chłodu i stresu, wyeliminować alkohol, kofeinę i pikantne przyprawy. Czasem pomagają gorące nasiadówki.

Czasem, gdy nie pomagają żadne metody leczenia, gruczoł krokowy jest usuwany operacyjnie.

Zapalenie prostaty a mięśnie dna miednicy

Metoda KRISTON® wykorzystuje do pobudzania regeneracji stercza naturalne mechanizmy organizmu. Odwołuje się do mięśni dna miednicy jako elementu, który może pomóc w pobudzeniu krążenia w miednicy mniejszej.

To dość nowatorskie, ponieważ, gdy się mówi o męskim zdrowiu intymnym, nigdy lub prawie nigdy nie łączy się tego tematu z istnieniem mięśni dna miednicy. Schematy, obrazujące budowę męskiej miednicy, pokazują przebieg i położenie różnych narządów – ale niesłychanie rzadko pokazują mięśnie, zlokalizowane w tym obszarze. Mówiąc o obszarze miednicy, mówi się zazwyczaj o narządach – prostacie, jądrach, najądrzach – a nie wspomina się o mięśniach krocza i ich wpływie na funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Większość schematów, obrazujących męską miednicę, budowę i położenie znajdujących się w niej narządów wygląda tak:

Widać na nim sporo, ale mięśni dna miednicy – nie widać w ogóle… A szkoda! Pod prostatą usytuowana jest bowiem dosyć duża masa mięśniowa, przebiegająca w różnych kierunkach. Można zaprząc te mięśnie do pracy, służącej uzdrowieniu prostaty! Sam zobacz, ile tkanki mięśniowej znajduje się w okolicy prostaty:

Zapalenie prostaty – jak może w nim pomóc Metoda KRISTON®

Zlokalizowane pod prostatą mięśnie są mięśniami poprzecznie prążkowanymi. To oznacza, że można wykonywać nimi świadomą gimnastykę. A kiedy się ją wykonuje, poprawia się krążenie w tym obszarze, przez co stymulowana jest jego regeneracja i, co za tym idzie, powrót do prawidłowych funkcji fizjologicznych. Przy regularnie wykonywanej gimnastyce i systematycznym stymulowaniu krążenia, tkanki prostaty i jej okolic nie tylko szybciej zdrowieją, ale też są w przyszłości odporniejsze na stany zapalne.

Krążenie, pobudzane gimnastyką, profituje na dwa sposoby.

  • Pierwszy, to poprawa ukrwienia, a wraz z nią poprawa natlenowania i dokarmienia komórek, a także lepsza dostawa czynników przeciwzapalnych oraz komórek obronnych, produkowanych przez organizm w odpowiedzi na stan zapalny. Dzięki lepszemu krążeniu sprawniej też docierają do prostaty hormony, regulujące jej pracę. Jeśli bierzesz lekarstwo na zapalenie prostaty, to przy sprawnym krążeniu też lepiej do niej dopłynie.
  • Drugi, to usprawnienie krążenia limfatycznego. Tkanki w okolicy podbrzusza są tak położone, że mają większą skłonność do zastojów limfatycznych. Zastojom sprzyja wielogodzinne siedzenie, sprawiające, że prostata jest dociskana do krzesła, co dodatkowo upośledza krążenie. Wystarczy kilka minut ćwiczeń dziennie, by zapewnić poprawę krążenia, dożywić i dotlenić prostatę, a dzięki sprawnej pracy układu limfatycznego odpłyną szybciej produkty przemiany materii.

Zapalenie prostaty – lepiej zapobiegać

Metoda KRISTON® zawiera specjalnie opracowany algorytm edukacyjny, który pomaga w odzyskaniu czucia mięśni dna miednicy oraz w odzyskaniu nad nimi kontroli. Warto się jej nauczyć, nawet jeśli nie masz problemów z prostatą, bo możesz wykonywać gimnastykę, aby utrzymać stercz w dobrej kondycji. Zatem Gimnastyka KRISTON® jest szczególnie zalecana osobom, które mają skłonność do zapaleń.

Jeśli pacjent jest kierowany na operację, warto by się nauczył gimnastyki przed zabiegiem. Dzięki niej, po wygojeniu ran pooperacyjnych, będzie skuteczniej stymulować regenerację. Klinika Urologiczna przy Uniwersytecie Medycznym w Debreczynie potwierdziła empirycznie, że dzięki Metodzie KRISTON® w grupie panów z problemami nietrzymania moczu jako komplikacja po usunięciu prostaty, aż 73% mężczyzn odzyskało panowanie nad pęcherzem!

Metoda KRISTON® to szybszy powrót do zdrowia

Zdrowi panowie odczuwają gimnastykę jako odświeżający masaż. Podczas zacisku mięśni pod prostatą, stercz lekko się unosi, a podczas rozluźnienia lekko opada. Panowie, cierpiący na zapalenie prostaty, mogą podczas gimnastyki odczuwać lekki dyskomfort. To jest naturalne i mija w miarę zdrowienia. Z kolei panowie po operacji prostaty lub innym zabiegu tego obszaru będą podczas ćwiczeń odczuwać, że poruszane tkanki lub ewentualne zrosty trochę się naciągają i są bardziej odczuwalne. Nie trzeba się tego bać, poza tym te odczucia dosyć szybko mijają (przy regularnym wykonywaniu gimnastyki). Jest jednak pewien warunek: by móc wykonywać gimnastykę KRISTON®, sprawne muszą być połączenia nerwowe. Wprawdzie, jeśli wystąpiły komplikacje pooperacyjne i połączenia nerwowe uległy uszkodzeniu, też warto nauczyć się gimnastyki i na pewno zauważysz poprawę –  ale nie zawsze jest to poprawa pełna.

Dla dbających o zdrowie prostaty – warsztaty!

Prawidłowego wykonywania gimnastyki intymnej nauczysz się na warsztatach z Metody KRISTON®. Poznasz unikalny algorytm nauczania, składający się z ponad 300 ćwiczeń. Dostaniesz dwa zestawy ćwiczeń do samodzielnego wykonywania Gimnastyki KRISTON® w domu. Otrzymasz też nagranie dźwiękowe, pomocne przy wdrażaniu w domu umiejętności, uzyskanych na warsztatach. Ponadto, nauczysz się prawidłowych nawyków, które służą zdrowiu i dowiesz się jak stres wpływa na zdrowie mężczyzny i jak się przed nim bronić.